Piękno ponadczasowych bajek polega na tym, że za każdym razem zachwycają, a ich przekaz jest zawsze aktualny. Dzięki temu dzieci mogą poznać klasykę a dorośli ponownie poczuć się jak przed laty. Dlatego warto sięgnąć po “Muminki” i wybrać się razem z pociechami do magicznej Doliny, w której przygód nigdy nie brakuje.

Muminki od samego początku cechowały się wyjątkowością

Jeśli zastanowić się chwilę nad tym, czy kiedykolwiek powstało coś podobnego do Muminków, to pewnie ciężko byłoby to wskazać. Jak dla mnie książki Tove Jansson oraz stworzone na ich podstawie filmy to coś niepowtarzalnego. Podejrzewam też, że jakiekolwiek próby podrobienia jej pomysłów skończyłyby się fiaskiem. Świadczy to o tym, że Muminki mogą poszczycić się oryginalnością i specyficznym dla nich klimatem, który ciężko byłoby uchwycić innym twórcom.

Kolejną zaletą książek o perypetiach tych sympatycznych stworzonek jest ich niesłabnąca popularność i niezwykłe oddziaływanie na wyobraźnię. Czytałem je w dzieciństwie, a moja pociecha również zaczęła się nimi interesować. Postanowiłem sprawić jej przyjemność i od razu nabyłem dwuczęściowy zbiór wydany przez Naszą Księgarnię, który zawiera wszystkie dziewięć powieści Tove Jansson o Muminkach. Zachęciła mnie do tego przystępna cena i przede wszystkim fakt, że w dwóch książkach znajdują się wszystkie historie o muminkowych przygodach.

Zbiór wydano estetycznie i z klasą

Przyjemnie się czyta wszystkie te powieści, a najlepiej jest, kiedy do lektury siada się razem z dzieckiem. Czcionka nie jest aż tak zbita, a tekst ułożono bardzo schludnie. Czyta się przez to wygodnie, a klimatyczne czarno-białe ilustracje idealnie pasują do tych opowieści. Mają one też swój niepowtarzalny urok i przyciągają uwagę. Wpływają też dobrze na odbiór całości, co akurat dostrzegam, kiedy książki czytam razem z pociechą. Jest to jak wejście do świata Muminków i magicznej Doliny. Można poczuć się częścią wszystkich wydarzeń i przygód. Warto się o tym przekonać, ponieważ jest to coś niesamowitego. Przepiękna klasyka literatury dla młodszych i starszych.