Tania Książka – Muminki stały się jedną z najpopularniejszych serii książek w historii literatury dziecięcej. Swoje zrobiła w tym kontekście ekranizacja w formie serialu. Opowieść pisarki Tove Jansson sprawdza się jednak najlepiej na papierze. Uniwersalna opowieść o nietypowych stworzeniach wyróżnia się nie tylko wspaniałymi postaciami, ale także pokrzepiającą historią o rodzinie. Dlaczego “Muminki” stały się takim fenomenem na całym świecie? 

Dlaczego dzieci tak pokochały historie o “Muminkach”?

“Muminki” czytane są niemal na całym świecie, o czym świadczy przełożenie książek i komiksów na 30 różnych języków. Dzieci pokochały tajemnicze stwory m.in. za swój nietypowy wygląd. Mało kto wie, że antropomorficzne Muminki są odmianą trolli, które jednak bardziej przypominają hipopotamy. Wyróżniają się one również odmiennymi charakterami, gdzie inne cechy posiada Muminek, jego tata oraz mama. Książki Tove Jansson to świetnie opowieści dla całej rodziny, gdzie mnóstwo wartościowych porad znajdą dla siebie również dorośli.

Wrażenie robi świat przedstawiony, który wytworzył w serii książek Jansson. Spotkać można tu wiele nietypowych stworzeń, żeby wspomnieć Paszczaki, Mimble albo Hatifnatowie. Dzieci od razu pokochały tajemniczą Dolinę Muminków, gdzie spotkać można też ludzi: Małą Mi albo Włóczykija.

O czym opowiadają poszczególne książki serii?

Seria “Muminki” składa się z 9 książek i ponad 20 komiksów. W pierwszej historii Muminek wraz ze swoją mamą muszą poszukać tatę, który zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach. Muszą przemierzyć wraz z nowym przyjacielem Ryjkiem całą muminkową Dolinę. W kolejnych tomach pojawiają się starcia z Kometą albo podróże morskie. W obrębie jednej książki opisanych jest kilka pomniejszych historii, w których często pojawia się jakaś nowa postać. Niektóre opowieści podzielone są ze względu na pory roku. Po “Lecie Muminków” pojawiła się “Zima Muminków”. Ostatnią z książek Tove Jansson była “Dolina Muminków w Listopadzie”, gdzie bohaterowie wspominają dawne czasy i przygody.